Rubriky
Zahradničení

Jak si vytvořit vyvýšený záhon

V tomto článku vám poradím, jak si udělat vyvýšený záhon krok za krokem. Na konci článku vám ukážu, co jsme sami v našem vyvýšeném záhonu vypěstovali.

Vyvýšený záhon má mnoho benefitů, např:

  • Není potřeba hnojit během sezóny
  • Lépe zadržuje vodu
  • Mnoho živin pro náročnější rostliny
  • Pohodlnější údržba
  • Lepší údržba plevelů
  • Horší přístupnost pro slimáky
  • Rostliny obecně lépe a rychleji rostou
  • V zahradě může působit jako pěkný designový prvek

Jak si udělat dřevěný rám vyvýšeného záhonu

Je mnoho způsobů, jak udělat rám. Můžete použít prkna, hranoly, nebo latě. Můžete použít i jiné materiály: beton, plast, plech. Je nepřeberné pole možností.

Já ale obecně radši používám spíše přírodní materiály a plast např. používám pouze jako izolaci od vlhkosti a mohu ho používat opakovaně.

Na tvorbu rámu jsem tedy použil dřevěné kvh hranoly.

Nejprve si latě natřu penetrací (proti houbám a plísním) a po zaschnutí natřu olejovou lazurou. Někdo natírání vodě odolným lakem, někdo jen olejem. Každá varianta má své výhody i nevýhody. Já mám radši, pokud dřevo může dýchat a není uzavřeno lakem.

Poté si hranoly nakrátím na potřebné délky. Rozměry budou 200 x 70 cm. Hranoly se budou střídat jako kratší a delší profily, tím vznikne hezký kontrast.

Nakrátím jednotlivé délky a poté spojím vruty jednotlivá patra záhonu.

Jednotlivé rámy poté skládám na sebe a připevním opět pomocí vruty.

Hotové květináče je možné ještě jednou celé přetřít lazurou, ale líbí se mi ten kontrast, kdy každý hranol vypadá trochu jinak.

Květináče převezu k nám na pozemek a pokračuji v pracích.

Žádné dno dolů nedáváme, neboť je záměrem, aby měli do květináče přístup žížaly a další potřební živočichové. Můžeme dát rovnou na trávu, nebo lepší je, když odkopeme drny a necháme květináč nad hlínou.

Dolů dáme králičí pletivo proti hrabošům a připevníme ke stěnám květináče.

Do vnitřku záhonu dáme nopovou fólii, která nám ochrání dřevo před hlínou a rychlou degradací.

Nyní postupně vrstvíme jednotlivé přírodní materiály od nejhrubších (dřevo, drny) až po kvalitní jemnou zeminu.

Dolů dáme dřevo: špalky, klády, větve, větvičky, štěpku.

Poté přidáme drny, listí, slámu nebo posečenou trávu.

Druhou polovinu záhonu plníme již hlínou. Ideální smíchat vaši místní hlínu s kvalitním kompostem. Pokud chceme hlínu ještě vylepšit, přidáme perlit nebo jemné dřevěné uhlí. Smícháme a naplníme skoro po okraj záhonu.

Tato zemina obsahuje spoustu živin a jak se bude postupně rozkládat dřevo a další materiály, tak budou vznikat další živiny.

Horní vrstvu zeminy pokryjeme mulčem, aby nám zemina nevysychala: štěpka, sláma nebo piliny. Dáváme si však pozor, aby se hlína nemíchala s dřevní hmotou, neboť pak se odčerpává hodně dusíku.

Zde je vyvýšený záhon a na něm je položené ještě zvýšené patro jako ochrana před silným větrem a slunečním zářením.
Vyvýšené záhony bez zvýšeného patra

Vzhledem k vysokému obsahu živin se spíše doporučuje první sezónu pěstovat více náročné druhy na živiny: Jako např. dýně, cukety, melouny, okurky, lilek, papriky a další plodová zelenina. Dále pak květák, kapusta, zelí nebo brambory.

Další rok pak můžeme zasadit méně náročné druhy na živiny.

My jsme zasadili do jednoho záhonu cukety, dýni, okurku. Do druhého jahody, mátu, afrikán a mangold.

Bohužel se mi v té době rozbil foťák, takže vám nemohu ukázat fotky. Ale po sklizni mohu říci, že se nám velmi dařily cukety, dýně, jahody, máta, mangold a trochu okurek. Dodávám, že pokud chcete pěstovat meloun nebo více dýní, tak na to potřebujete větší záhon nebo spíše místo na pěstování, neboť zabere pak celou plochu jedna jediná rostlina. Okurky příští sezónu raději zasadím samostatně a s nějakou vhodnou oporou.

Jedna dýně plazící se ze záhonu

První rok je takový záhon skutečně ideální pro žrouty živin, jako jsou cukety nebo dýně. Jediný problém, který jsme řešili, tak byl s mravenci. Ale plodům to nijak neuškodilo a mravenci se nakonec sami stáhli. Řešil jsem u několika rostlin, že na ně nosili mravenci mšice a pěstovali si je tam pro medovici. Stačilo však rostlinu postříkat vodou s trochu oleje a byl pokoj. Rostlině to neublíží, zatímco mšice se olejem udusí.

Příští rok chci zasadit do záhonů nějaké méně náročné druhy zeleniny, které nezabírají tolik místa. Např. mrkve, ředkvičky, saláty, atd.

Pro dýni a meloun jsem vyčlenil samostatný záhon, který má průměr 4 m. Více o tomto záhoně v článku: Jak si založit vlastní mini les.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *