Rubriky
Dílna

FUTcave 8) Zařizování interiéru

V tomto díle seriálu FUTcave jsem zařizoval práce v interiéru. Nábytek, elektřina, izolace a zbytek věcí.

Jedná se o delší článek, vzhledem k rozsahu všech prací 🙂

Práce na interiéru jsem musel odložit a mezi tím již v dílně normálně fungovat. Důvodem odložení byly finance a taky jsem si potřeboval od prací trochu odpočinout.

Fasádu jsem tedy dokončil někdy v červenci a další 2 měsíce pracoval postupně na interiéru.

Nábytek

Jako úplně první věc jsem řešil nábytek, abych mohl fungovat i v nedokončené dílně a používat ji hlavně jako kancelář.

Něco jsem přivezl z původní dílny (dřevěnou masiv desku a kovový stůl), ale většinu jsem si raději vyrobil sám na místě.

Vyrobil jsem tedy regál, knihovnu a 3 pracovní stoly ze dřeva. Důvodem bylo, že mi ze stavby zbyl nějaký materiál a nechtěl jsem utrácet za další kupovaný nábytek.

Zde více o stavbě regálu a výrobě stolu.

Díky tomu jsem mohl utřídit věci a následně již dílnu používat.

Dovezený stůl na pc a vpravo ještě nedokončený pracovní stůl a provizorní nástěnka na nářadí

Elektřina

První co jsem pro fungování potřeboval, byla elektřina. Dosud jsem fungoval s nataženou prodlužovačkou z baráku a bylo to velmi nepraktické (ani jsem nemohl zavřít dveře).

Elektřinu sám neumím, proto jsem si sehnal místního elektrikáře.

Problém byl trochu v návaznosti jednotlivých prací. Pro rozvod elektřiny stačilo natáhnout kabely a provrtat je skrz hranoly.

Ale k dokončení zásuvek bylo potřeba nejprve udělat izolace a uzavřít stěny. Proto jsme se domluvili na kompromisním řešení.

Jednu část příčky jsem zaizoloval, zaklopil pomocí OSB a elektrikář následně namontoval zásuvku i rozvodovou skříň.

Zbytek jsme nechali pouze rozvod kabelů v otevřených stěnách. Díky tomu jsem měl elektřinu a zároveň nemusel hned řešit izolaci (dokud bylo léto).

Izolace

Jakmile se přiblížil podzim a v dílně již nebylo úplně komfortní prostředí na práci, tak jsem začal řešit i dlouho odkládanou izolaci.

Původně jsem chtěl použít izolaci naturoll a přiklopit pomocí OSB.

Nakonec jsem se však rozhodl, že bude lepší jiné řešení. Důvod následně vysvětlím.

Vybral jsem impregnované sádrokartonové desky, parozábranu a běžnou izolační vatu. Šlo o to, aby byla izolace chráněna před vlhkostí a samozřejmě svoji roli hrála i cena a samotná práce s daným materiálem.

Ne že bych byl úplně fanda do práce se sádrokartonem, nicméně pořád je to snadnější práce, než řezání a zvedání těžkých OSB desek.

Naturoll izolaci bohužel neměli, tak jsem vzal tu normální.

Postup práce

Samozřejmě jsem si dost zkomplikoval práci tím, že jsem měl všude již věci/nábytek a musel jsem dělat hodně nepraktických přesunů a dost mi to práci ztížilo. Takový nechtěný tetris v praxi 🙂

Nejprve jsem pro jistotu zaizoloval pomocí pěny všechny spáry mezi osb a hranoly. Poté jsem vložil na těsno izolaci (pokud nedáte hodně natěsno, izolace nedrží a zhroutí se vám).

S obyčejnou vatou se dělá dost blbě a pokud nepoužíváte respirátor, brýle a rukavice, tak vás čeká nejen štiplavé peklo po celém těle, ale taky možná budoucí zdravotní následky.

Byl jsem také rád, že jsem tuto práci nedělal v létě, protože bych se nemohl chránit oblečením a v respirátoru bych nevydržel ani chvíli.

Následně jsem připevnil speciální parotěsnou fólii a spoje upevnil pomocí izolační pásky.

Menší vsuvka: Práce s folií je velmi náročná a je opravdu obtížné dodržet, aby nikde nevznikla případná mezírka propouštějící kondenzovanou páru. Byl jsem si toho vědom, přesto jsem chtěl izolaci alespoň nějak chránit před degradací a navlhnutím.

Jakmile byla izolace všude zakryta fólií, mohl jsem připevnit sádrokartonové desky pomocí vrutů do sádroše.

Práce se sádrokartony je poměrně snadná. Dobře se řežou (stačí odlamovací nůž) a nejsou tak těžké jako srovnatelně silné OSB.

Nevýhoda sádrošů je v tom, že se snadnou lámou rohy či hrany při utahování vrutů a pokud nemáte přesné a rovné stojny, tak se může snadno zlomit. Následné nerovnosti se projeví při tmelení.

Vzniklé větší mezery se však dají vytmelit a dají se zahladit.

Spáry jsem tedy zatmelil. Nejprve pouze spáry, poté vyrovnal a zahladil případné mezery, přidal pásku proti prasklinám a znovu zahladil do roviny.

Sice jsem sádrokartony dělal již potřetí, přesto musím říct, že vyrovnat spáry do roviny (aby nebylo zbytečně moc následného broušení) je velmi zdlouhavé a trvalo mi to asi tak třikrát déle, než nějakému průměrnému profesionálovi 🙂

Práce je to špinavá a opravdu nedoporučuji to dělat, pokud máte v místnosti další věci a nábytek. Pokud je to možné a nejde je vynosit pryč, tak alespoň dát doprostřed místnosti a zabalit do nějakého igelitu.

Takhle to vypadá, když jsem potřeboval vyklidit velký regál – prostě binec

Strop

Práce na stropu vyžadovala hodně síly, hodně trpělivosti a hlavně pomoc mojí manželky 🙂

Vata drží na stropě jen velmi špatně mezi dřevěnými hranoly. Pomáhal jsem si tedy pomocí přidržovacích prkének.

Nakonec jsem zvolil raději doprostřed polystyren ve stejné tloušťce jako krokve.

Fólie sice vatu udržela, ale byla hodně prověšená.

Nahrubo zatmelené spáry (zatím bez pásky)

Zárubně dveří

Mojí původní myšlenkou bylo, že zárubně jsou zbytečně drahé a rám si udělám sám ze dřeva. Nicméně, po několika měsících jsem si uvědomil, že vlastní rám nebyl nejlepší nápad.

Dveře se nedovíraly a bylo nutné je pro pořádné zavření vždy silově zabouchnout. Pří prudším dešti mi navíc skrz dveře zateklo dovnitř a musel jsem vše znovu dodatečně izolovat.

Rám dveří zase nevypadal moc esteticky dobře. Neboť byl rám původně trochu širší a mě v danou chvíli nenapadlo nic lepšího, než ho zbrousit pomocí flexy 🙂

Původní rám bez vrchního dílu

Nakonec jsem se rozhodl zárubeň dodatečně koupit a vše předělat.

Trvalo mi to sice jen jeden den, ale dost jsem se s tím natrápil 🙂

Bylo nutné rozřezat původní konstrukci a poté vše vyrovnat, aby rám přesně seděl. Naštěstí se vše povedlo a já mám hezkou zárubeň a dveře konečně pořádně dovírají a dají se i zamknout 🙂

Nová zárubeň

Nástěnky a další ná bytek

Po předběžné dokončení izolace (na malbu jsem již neměl čas a raději odložil na neurčito) jsem se vrátil k připevnění nástěnek na nářadí.

Připevnil jsem OSB desky na sloupky dřevostavby a následně připevnil kovové nástěnky a další vybavení.

Vybavení pro 3D tisk, infrapanel na topení

Také jsem dokončil sestavu stolů.

Udělal jsem si ještě vizualizaci a následně realizoval užší regál a zavírací skříň. Regál bude na knížky a různé výrobky. Zavírací skříň se mi hodí na uskladnění některých věcí.

Vizualizace boční stěny
Užší regál
Zavírací skříň
Pohled na celou boční stěnu

Chtěl jsem ještě realizoval podlahu, digestoř a dokončit zbylé práce, ale víc už se toho sem stejně nevejde 🙂

V příštím díle o tom, jak jsem zařizoval zbytek interiéru a o mém novém projektu, kterému jsem výrazně přizpůsobil dílnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *