Rubriky
Jedlý les Ovocný sad

Jak a proč dělat svejly pro zadržování vody

V následujícím článku vám ukážu, jak vytvářet svejly pro zadržování vody. Názorná ukázka u nás na zahradě v ovocném sadu. Krok za krokem.

Proč dělat svejly?

 • Svejly zadržují vodu
 • Strom má dostatečnou zásobu vody
 • Předcházení vysychání půdy
 • Stromy rostou rychleji a lépe
 • Voda se zadrží tam, kde je potřeba
 • Účinný nástroj proti suchu
 • Působí jako přirozený přírodní prvek v krajině
 • Využíván pro pěstování již tisíce let

Pro koho nejsou svejly ideální

 • Kdo chce mít velkou rovnou plochu typu anglický trávník
 • Kdo má často zamokřenou půdu
 • Kdo má problém s vysokou hladinou spodní vody

Jednoduchá tvorba svejlu

Svejl můžete tvořit na rovinatém pozemku i ve svahu (tam je obzvlášť důležitý a dělají se tzv. terasy). Můžete začít svejly a teprve později sázet stromy, nebo udělat svejly u již zasazených stromů (pokud máte dostatečné rozestupy).

Já jsem zvolil tvorbu svejlů u stromů, které jsem zasadil na podzim a nyní (v předjaří) jsem se rozhodl, že chci stromům poskytnout dostatečnou zásobu vody na léto a zároveň vysázet kolem dusíkaté rostliny, které budou stromům dodávat na začátku živiny.

Nejprve jsem odkopal rýhu podél stromů a odkopané drny jsem navršil do kopečku vedle stromů.

Z drnů postupně vznikne val, který poté využijeme pro zelené hnojení. Jednak nemusíme kopat tak hluboko a za druhé to dá do budoucna stromům potřebné rostliny (tzv. rostlinný guild).

Drny dáváme vždy trávou směrem dolů a hlínou nahoru. Aby tráva znovu nevyrašila, ale naopak krásně zetlela a posloužila nám jako hnojivo.

Stromy jsem nesázel do řady, takže i svejl se klikatí jako říčka podél stromů. Jakmile je rýha hotová, tak jí posypu slámou (aby se po dešti nerozbahnila) a navršené drny nejprve rozryju na menší kusy a poté také zasypu slámou (zde je to z důvodu, aby hlína nevysychala a udržela se potřebná vlhkost).

Navrstvená zemina se poté propojí s již navýšeným valem kolem stromu a vytvoří propojený val.

Jakmile přijde nějaký vytrvalejší déšť, tak se svejly naplní vodou a ta tam vydrží dokud jí nevysuší slunce, nebo dokud jí nenasají kořeny vysázených stromů.

Svejly dělejte vždy dostatečně blízko u stromů (ať má přístup k zadržené vodě), ale zase ne příliš blízko, ať nepoškodíte kořeny stromu.

Do vzniklé rýhy můžete dát buď slámu nebo i kousky dřeva pro lepší udržení vody. Já osobně jsem dal slámu, abych mohl v sušších dnech používat svejl jako cestičku podél stromů.

Sázení zeleného hnojení u svejlů

Další den odkryju slámu z valů, přidám další hlínu, kompost a přísady pro zlepšení půdy (dřevěné uhlí, perlit, písek).

Jakmile je vhodná doba a počasí, tak můžeme zasít některou ze směsí pro zelené hnojení. Já jsem např. zvolil několik různých směsí dusíkatých rostlin (svazenka, jetel, vikev) a rostlinu na provzdušnění půdy (čirok).

Semínka rozházím na půdu, trochu zapravím a poté pravidelně kropím vodou, dokud nevyklíčí a nezajistí si tak dostatečnou zelenou plochu proti vysychání půdy.

Odkrytou slámu použiju na zakrytí zbylé okolní travnaté plochy jako mulč.

Zelené hnojení můžete posekat a použít jako mulč, nebo na podzim posekat, zapravit do země a použít jako hnojivo.

Je potřeba podotknout, že toto hnojení je pouze dočasné, než se jedlý les stane samostatný a bude si svůj mulč vytvářet sám (opadem listí, zbytkem větví a plodů). Případně můžeme časem zasadit nějaké trvalé rostliny a dusíkaté keře, které jsou také prospěšné (např. rakytník, čimišník nebo hlošina).

Jakmile budu mít aktuální fotky, jak svejly fungují, tak je sem doplním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *