Rubriky
Jedlý les Zahrada

Jak si vytvořit svůj malý přírodní ráj na vlastní zahradě

V tomto článku bych rád shrnul, co je zásadní k tomu, abyste vytvořili na svém pozemku fungující ekosystém, který vám bude přinášet nejen příjemnou atmosféru a klima, ale také benefity v podobě úrody. Několik zásadních kroků, které vás posunou od vyprahlé půdy k přírodnímu ráji. Vycházel jsem z projektu Geoffa Lawtona a jeho zeleného projektu v poušti.

Co potřebujete na pozemku pro fungující ekosystém

 • Zadržovat vodu
 • Regulovat a správně nasměrovat slunce
 • Regulovat vítr (ale nezastavit)
 • Půdní humus
 • Tvořit mikroorganismy
 • Podporovat místní živočichy

Jak toho dosáhnout

 1. Budování svejlů, automatického zavlažování (pokud máte dost vody), zachytávání dešťové vody, tůňky a jezírka, silná vrstva mulče okolo všech rostlin.
 2. Na některých místech je potřeba dostatek slunce (většina kvetoucích stromů a keřů), jinde je zase potřeba trochu stínit (vysázet stromy, keře, i trvalky). Chránit půdu před sluncem (mulč). Sluneční pasti pro teplomilné rostliny.
 3. Vítr regulujeme pomocí větrolamů (keře, stromy, atd.) a tím že toplomilné rostliny sázíme na J, JV, JZ a odolné větrolamy na sever. Vítr však nesmíme úplně zastavit pomocí zdí a neprostupných materiálů, neboť stromy potřebují cirkulaci vzduchu.
 4. Je potřeba neustále tvořit a podporovat půdní humus. Používáme k tomu kompost, mulč, půdní bakterie, hnůj, přírodní hnojivo, karton, dřevěné uhlí, minerální moučky, kosti, atd.
 5. Pěstujeme si vlastní půdní mikroorganismy (něco jako pozitivní doping pro rostliny), např. bokashi. Přidáváme do kompostu i k rostlinám přímo.
 6. Podporujeme všechny živočichy, které jsou pro přírodu zásadní: V podstatě veškerý hmyz a související živočichové mají v přírodě svůj specifický význam. Proto nepoužíváme žádné jedy, pasti, ani jiné likvidační nástrahy, neboť bychom tím narušili rovnováhu v přírodě.

I z pouště lze udělat přírodní oázu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *