Už je to mnoho let zpátky, co jsem objevil mykorhizu, která stromům přináší mnoho benefitů. Od té doby na ní nedám dopustit a přidávám k většině stromů při sázení. Pojďme si říct, proč jí používat a jaký má význam.
Co je mykorhiza
Mykorhiza (dříve mykorrhiza) je symbiotické soužití hub s kořeny vyšších rostlin. Může docházet buď k pronikání houbových vláken do kořenových buněk primární kůry (endomykorhiza), v druhém případě zůstávají vlákna jen v mezibuněčném prostoru (ektomykorhiza).
Společným znakem mykorhizních symbióz je to, že houbové mycelium nezasahuje nikdy do středního válce kořenu rostliny. Mykorhiza je především mutualistický vztah, tedy oboustranně prospěšný, přestože existují výjimky. Jejím základem je rovnovážný stav mezi organismy, při jeho porušení jde o parazitismus.
Význam mykorhizy byl dlouho podceňován, ale v poslední době se ukazuje, že 70 – 90 % všech rostlin je mykorhizních. Proto má mykorhiza velmi velký vliv na život rostlin.
Zdroj: Wikipedie.
Mykorhiza může přirozeným způsobem zvýšit biomasu v půdě, zvýšit kvalitu plodů a odolnost rostlin vůči nemocen, ale i přispět k adaptačním opatřením vůči klimatickým změnám. Uvedla to před časem v rozhovoru pro český rozhlas vedoucí Katedry experimentální biologie Přírodovědecké fakulty UK Jana Albrechtová.
Proč používat mykorhizu
- Zprostředkuje rostlině kontakt s půdou
- Zvětšuje objem kořene
- Lepší zásobení rostliny vodou a minerály
- Větší odolnost vůči suchu i stresu
- Lepší čerpání dusíku a dalších látek
- Odolnost vůči některým chorobám

Názorné vysvětlení
Jak mykorhizu aplikovat
Je to jednoduché do připraveného důlku před vsazením rostlinného balu jednoduše vezmete balení mykorhizy a posypete jamku (nelze předávkovat).
Poté vložíte rostlinný bal (měl by být v přímém kontaktu s mykorhizou), zasypete hlínou a vydatně zalejete.
Existují různé druhy mykorhizy podle druhu stromů či rostlin, proto mějte vždy na paměti, jaký druh používáte pro dané rostliny.