Rubriky
Jedlý les Les Ovocný sad

Jak sázet stromy dle Ellen White

Narazil jsem na další zajímavý způsob sázení stromů. Díky této metodě by měl strom růst až dvakrát rychleji, než při běžném sázení. Znamená to však vykopat mnohem větší díru a zasypat větším množstvím materiálu.

Na tuto metodu jsem narazil opět díky skvělému kanálu The Weedy Garden, metoda mě zaujala a rozhodl jsem se, že jí vyzkouším.

Co se týče postupu, tak mi trochu připomíná některá doporučení od zahradnictví (vykopejte velkou díru, nasypte tam kompost a poté míchejte s původní zeminou). V něčem se však tato metoda výrazně liší.

Jednak se používá květináč/trubka nebo plechovka pro přívod vzduchu, vrstva kamenů jako přírodní baterie, popel ze dřeva nebo kámen přímo pod kořeny, atd..

Kopeme dostatečně velkou díru

Poté co zvolíme vhodné místo dle stromu (pozor na dostatek slunce, S vítr a obzvlášť v tomto případě dostatek prostoru), tak vykopeme do země díru 1 x 1 x 1 m.

Živiny pro strom

Na spodní část díry sypeme zhruba do 1/3 kompost nebo hnůj, listí , minerály (např. hořká sůl) a popel z dřevěného uhlí. Následně promícháme a ušlapeme.

Přírodní baterie

Nyní vyskládáme vrstvu kamenů, které poslouží jako přírodní baterie pro lepší komunikaci mezi půdou, kořeny a bakteriemi.

Stačí jedna vrstva kamenů.

Přívod vzduchu

Na dno použijeme nádobu pro vzduch. Může to být trubka na ležato, plechovka dnem vzhůru nebo květináč dnem vzhůru.

Zafixujeme kameny a dáváme pozor, aby nebyla nádoba po zasypání zeminou poškozena.

Další vrstvení zeminy

Nyní přidáme odkopanou svrchní vrstvu zeminy a opět udusáme, aby zde nebyly vzduchové bubliny.

Poslední vrstva je opět směs živin a svrchní půdy.

Přidáme kompost, listí, dřevěný popel, minerály a promícháme.

Zasazení stromku

Následně připravíme důlek pro stromek (začátek kmínku zhruba v úrovni s terénem, roub musí být nad terénem).

Pokud máme prostokořený, vložíme nejprve větší kámen (kvůli lepšímu rozšíření kořenů do stran) a kořeny překryjeme tento kámen.

Pokud máme stromek s balem, tak zasadíme klasicky. Zasypeme okolní zeminou a udusáme, aby stromek držel dostatečně pevně.

Další metodou je zasazení pecky přímo do půdy a počkání si na to, až stromek ze semínka vzejde. Díky tomu můžeme vypěstovat vlastní pravokořenný stromek. Např. semeno broskve musí projít mrazem, takže můžeme zasadit před zimou a na jaře si počkat, zda semínka vzejdou (doporučuji jich raději vysázet více).

Zasazená broskev zamulčovaná slámou

Klasické zamulčování

Nyní přidáme kompost, poté zakryjeme kartonem a nakonec zasypeme mulčem (štěpkou) a poté můžeme ještě překrýt slámou s bakteriemi.

Poté řádně zalijeme, zajistíme dostatečně silnou oporu stromu a poté se jen těšíme na výsledek své práce 🙂

Více info: Pokud by vás zajímal kompletní návod, jak pěstovat stromy, nebo jiná metoda sázení dle Geoffa Lawtona.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *